Jerzy Litwiński w Muzeum Sportu

30 listopada 2014 r, w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie gościł Jerzy Litwiński – trener I klasy Taekwondo. Bohater spotkania to absolwent WSP Olsztyn. Ukończył również podyplomowe studia trenerskie i menadżerskie (AWF Biała Podlaska i AWF Poznań) Taekwondo zajmował się od 1983 roku do roku 2002 – ITF, obecnie Taekwondo Olimpijskie.

 

W latach 1992-2001 Jerzy Litwiński był trenerem reprezentacji Polski kobiet w Taekwondo ITF, z którą odniósł bardzo wiele sukcesów sportowych. Wychował czterech Mistrzów Świata Seniorów w konkurencji walk. Są to: Tomasz i Dariusz Idzikowscy, Monika Jabłonowska i  Dorota Majorkiewicz. Trener Jerzy Litwiński działa w wielu związkach i federacjach sportowych. Jest m.in. członkiem zarządu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego. Gość muzeum w bardzo interesujący sposób opowiedział o początkach swojej kariery.

 

Po obejrzeniu filmu „Wejście Smoka”, tak jak wielu młodych ludzi zapragnął być drugim Brucem Lee. Sport walki wciągnął późniejszego trenera niemalże całkowicie, jednak nie zapomniał on o studiach i marzeniach o pracy trenerskiej. To stało się bardzo ważną rzeczą w dalszej karierze J. Litwińskiego. Do jego sekcji początkowo zgłaszała się różna, często trudna  młodzież, lecz po latach kończąc karierę sportową zawodnicy w większości mieli wyższe wykształcenie. Jerzy Litwiński ma dziś jedno sportowe marzenie. Pragnie, by z Jego klubu – Startu Olsztyn Taekwondo przynajmniej jeden zawodnik pojechał na Igrzyska Olimpijskie. A szanse są duże, ponieważ klub zajmuje bardzo liczącą pozycję w kraju oraz za jego granicami. Ostatnio Aleksandra Kowalczuk zdobyła w Belgradzie złoty medal w międzynarodowym turnieju klasy G1 –  Serbia Open 2014 w Taekwondo Olimpijskim.

 

Według J. Litwińskiego sportów walki jest zbyt mało w mediach, a zwłaszcza w telewizji. Boks i KSW to zdecydowanie za mało. Pokazywanie  np. Taekwondo oraz innych tego typu dyscyplin z pewnością przyczyniłoby się do masowej popularyzacji sportów walki. Nie jest to łatwe, jak twierdzi trener, ponieważ do tego potrzebne są duże pieniądze, a o nie, nie jest łatwo.

 

Spotkanie, które było bardzo interesujące poprowadził red. Marek Dabkus.

 

Zdjęcia ze spotkania w galerii imprez w Muzuem Sportu

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl