Jerzy Ludziejewski - przedstawiciel japońskiej szkoły walki mieczem

Żorzanin Jerzy Ludziejewski jest przedstawicielem japońskiej szkoły walki mieczem Muso Jikiden Eishinryu iaijutsu na Polskę. Kształcił się u samego Takaaki Komei Sekiguchi Sensei, 21. mistrza w prostej linii od założyciela szkoły Hayashizaki Jinsuke Shigenobu, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Pan Jerzy perfekcyjnie posługuje się kataną, czyli japońskim mieczem. – Broń ta odegrała w dziejach kultury narodu Kraju Kwitnącej Wiśni szczególnie ważną i symboliczną rolę. Japończycy uważają się za wybrańców. Jak głosi ich mitologia, cesarz pochodzi wprost od bogini słońca Amaterasu Omikami.

Katana samuraja
Typowy, znany dziś japoński miecz wywodzi się z VIII wieku. Jego długą wersję tachi żołnierze mocowali na lewym biodrze z ostrzem skierowanym w dół. Dopiero w XVI stuleciu samuraje zaczęli nosić katanę u pasa, z ostrzem do góry.
Po co Jerzy Ludziejewski nauczył się władania japońskim mieczem? To było jego wielkie marzenie od lat. Twierdzi, że Muso Jikiden Eishinryu uczy wszystkiego. – Czuję się samurajem, a to zobowiązuje do pracy nad sobą. Systematyczne ćwiczenie mieczem uczy samodyscypliny, solidności, punktualności, pokory, grzeczności oraz szacunku wobec natury i innych ludzi. Wysiłek fizyczny służy zdrowiu, uodparnia na choroby – wylicza.
Prowadzi zajęcia dla adeptów Muso Jikiden Eishinryu w Gliwicach. – Na spotkaniach kierujemy się etykietą Dojo. Uczy nas bycia człowiekiem szlachetnym, dystyngowanym, inteligentnym i wrażliwym. W czasie zajęć instruktor oraz uczniowie powinni odnosić się do siebie z szacunkiem, a równocześnie odważnie i swobodnie. Mówimy do siebie po imieniu – wyjawia żorzanin.

W starojapońskich sztukach walki nie ma stopni. Liczy się sposób wykonania zadania i dążenie do perfekcji. Mistrzostwo osiąga się do końca życia. Taki jest cel ćwiczeń. Uczniowie Jerzego Ludziejewskiego działają w całym kraju. Dwóch uczy walki kataną w Siemianowicach i Warszawie, trzeci robi to w Krakowie, a nadto studiuje japonistykę. (IrS)

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl