Jerzy Litwiński w Muzeum Sportu

30 listopada 2014 r, w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie gościł Jerzy Litwiński – trener I klasy Taekwondo. Bohater spotkania to absolwent WSP Olsztyn. Ukończył również podyplomowe studia trenerskie i menadżerskie (AWF Biała Podlaska i AWF Poznań) Taekwondo zajmował się od 1983 roku do roku 2002 – ITF, obecnie Taekwondo Olimpijskie.

 

W latach 1992-2001 Jerzy Litwiński był trenerem reprezentacji Polski kobiet w Taekwondo ITF, z którą odniósł bardzo wiele sukcesów sportowych. Wychował czterech Mistrzów Świata Seniorów w konkurencji walk. Są to: Tomasz i Dariusz Idzikowscy, Monika Jabłonowska i  Dorota Majorkiewicz. Trener Jerzy Litwiński działa w wielu związkach i federacjach sportowych. Jest m.in. członkiem zarządu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego. Gość muzeum w bardzo interesujący sposób opowiedział o początkach swojej kariery.

 

Po obejrzeniu filmu „Wejście Smoka”, tak jak wielu młodych ludzi zapragnął być drugim Brucem Lee. Sport walki wciągnął późniejszego trenera niemalże całkowicie, jednak nie zapomniał on o studiach i marzeniach o pracy trenerskiej. To stało się bardzo ważną rzeczą w dalszej karierze J. Litwińskiego. Do jego sekcji początkowo zgłaszała się różna, często trudna  młodzież, lecz po latach kończąc karierę sportową zawodnicy w większości mieli wyższe wykształcenie. Jerzy Litwiński ma dziś jedno sportowe marzenie. Pragnie, by z Jego klubu – Startu Olsztyn Taekwondo przynajmniej jeden zawodnik pojechał na Igrzyska Olimpijskie. A szanse są duże, ponieważ klub zajmuje bardzo liczącą pozycję w kraju oraz za jego granicami. Ostatnio Aleksandra Kowalczuk zdobyła w Belgradzie złoty medal w międzynarodowym turnieju klasy G1 –  Serbia Open 2014 w Taekwondo Olimpijskim.

 

Według J. Litwińskiego sportów walki jest zbyt mało w mediach, a zwłaszcza w telewizji. Boks i KSW to zdecydowanie za mało. Pokazywanie  np. Taekwondo oraz innych tego typu dyscyplin z pewnością przyczyniłoby się do masowej popularyzacji sportów walki. Nie jest to łatwe, jak twierdzi trener, ponieważ do tego potrzebne są duże pieniądze, a o nie, nie jest łatwo.

 

Spotkanie, które było bardzo interesujące poprowadził red. Marek Dabkus.

 

Zdjęcia ze spotkania w galerii imprez w Muzuem Sportu

 


   zapisz się na bieg!


 

osir
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoN
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Social Media

Loading...
Loading...
Loading...

Mapa naszych obiektów

Partnerzy

Patroni medialni

Certyfikaty

Mapa strony

olsztynLogo
uniaLogo
Realizacja: redicon.pl